Słynni Montesserianie

Dla milionów uczniów z placówek montessoriańskich i ich rodzin oraz sympatyków pedagogiki Marii Montessori na całym świecie, odpowiedź na pytanie: Czy to przypadek, że tak wiele osób w czołówce innowacji i kreatywności w naszej kulturze to absolwenci placówek Montessori? – jest oczywista. Metoda Marii Montessori oferuje edukację dla życia i uczy umiejętności potrzebnych do osiągnięcia sukcesu w stale zmieniającym się społeczeństwie globalnym.

Wśród ludzi sukcesu, charakteryzujących się kreatywnością i innowacyjnym sposobem myślenia, jest szereg osób wykształconych w duchu pedagogiki Marii Montessori:

 

Jeff Bezos – założyciel, dyrektor generalny i prezes zarządu Amazon.com

Larry Page i Sergey Brin – współtwórcy najpopularniejszej obecnie wyszukiwarki internetowej Google.

„Uważam, że sukces po części zawdzięczam metodzie, która uczyła nieschematycznego myślenia. Metoda Montessori motywuje wewnętrznie do samodzielnego rozwoju i wnikliwego rozumienia świata, do poszukiwania nowych rozwiązań”

twierdzi Larry Page, który jest obecnie prezesem zarządu Google.

 

William Henry Gates współzałożyciel i główny architekt oprogramowania Microsoft, były prezes zarządu korporacji Microsoft.

Mark Zuckerberg amerykański programista i przedsiębiorca, główny twórca serwisu społecznościowego Facebook, obecnie dyrektor generalny tego serwisu. Człowiek Roku tygodnika The Time w 2010.

Jimmy Donal Wales ekonomista, przedsiębiorca, współzałożyciel Wikipedii.

Will Ralph Wright amerykański projektant gier komputerowych, współzałożyciel firmy produkującej gry Maxis. Najbardziej znany jako twórca symulacyjnych gier komputerowych SimCity, The Sims i Spore. Will Wright, tak wypowiada się o pedagogice Montessori:

Montessori nauczyło mnie radości z odkryć Pokazało mi, że można stać się bardziej zainteresowanym dość skomplikowanymi teoriami, jak teoria Pitagorasa, bawiąc się na przykład klockami. Wszystko to opiera się na twojej własnej nauce, według twoich własnych reguł, a nie  na nauczycielu wyjaśniającym wszystko. Miasteczko SimCity pochodzi bezpośrednio od Montessori – jeśli poda się ludziom ten model budowania miast, to zaczerpną oni właśnie te zasady przy projektowaniu urbanistycznym.

Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis  małżonka 35 prezydenta USA Johna F. Kennedy’ego.

Katharine Graham wydawczyni. Kierowała należącą do rodziny gazetą The Washington Post przez ponad dwie dekady.

Gabriel Garcia Marquez kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz oraz działacz społeczny. Jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego. Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1982 roku. W bardzo wymowny sposób opisuje on wpływ pedagogiki Montessori na wrażliwość i postrzeganie świata:

Nie wierzę, że istnieje lepsza metoda aniżeli Montessori, aby uczynić dzieci bardziej wrażliwymi na piękno świata, rozbudzając w nich jednocześnie ciekawość odnośnie tajemnic życia.”

Peter Ferdinand Drucker ekspert ds. zarządzania. Badacz procesów organizacji i zarządzania w korporacjach oraz organizacjach non-profit. Opracowane przez niego metody zarządzania były stosowane przez kierownictwa największych amerykańskich koncernów. Peter F. Drucker uważany jest za „ojca” współczesnych metod zarządzania, określany jest papieżem zarządzania („Management Guru”), „najwybitniejszym pionierem teorii zarządzania na świecie”.

Helen Hunt amerykańska aktorka, reżyser. Laureatka Złotego Globu i Oscara.

Julia Child amerykańska kucharka, autorka książek kucharskich i programów kulinarnych, dzięki którym spopularyzowała w USA francuską kuchnię.

Hugh Grant angielski aktor. Światową sławę zdobył rolami w komediach romantycznych, takich jak: „Cztery wesela i pogrzeb” czy „Nothing Hill”.

Puff Daddy amerykański producent muzyczny, aktor, raper. Absolwent Uniwersytetu Howarda w Waszyngtonie.

Friedensreich Hundertwasser austriacki malarz, architekt, grafik, rzeźbiarz, performer, aktywista ochrony środowiska. Na świecie znany przede wszystkim z realizacji budowlanych.

George Clooney amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Książe William i Książe Harry członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, synowie Karola, księcia Walii i Diany Spencer.